TLDR
Stručná odpověď na výše uvedené otázky: Úřad kořenovku jako takovou zakázat nemůže a není zde rozdíl mezi povolováním kořenové čističky a jiného typu (necertifikované) domovní čistírny.
Jaké jsou nároky na povolení ČOV
Kořenová čistírna je pouze jedním z možných typů domovních čistíren a úřad nemá pravomoc zakazovat specifický typ čistírny. Jsou dvě situace, kdy Vám může úřad "zakázat" domovní čistírnu.
Kanalizace a vodní zdroj
V první situaci se nejedná o zákaz, ale nemožnost získat povolení a to na jakoukoli domovní čistírnu. To se týká tedy jak kořenovky, tak tzv. balených čistíren na principu aktivovaného kalu (nebo jiném principu). Základní důvody, proč Vám úřad nepovolí v daném místě stavbu čistírny mohou být dva:
- Existence nebo blízký plán na vybudování veřejné kanalizace, na kterou máte možnost se napojit. Dle § 3 zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích
Vám může obec uložit povinnost se připojit, pokud je to technicky možné (není to tak jednoznačné, ale o tom napíšeme příště).
- Nemožnost vypouštět vyčištěnou vodu do vsaku nebo do potoka (rybníku) z důvody ochrany vodního zdroje (např. blízkost studny apod.). I v tomto případě však může existovat východisko v podobě tzv. odpařovacího jezírka.
Limity pro vypouštění
Druhá situace nastává v případě, že povolit čistírnu lze, ale z důvody ochrany vod jsou kladeny vyšší nároky na kvalitu vyčištěné vody. Pro vypouštění vyčištěné vody se totiž stanovují určité podmínky a to zejména z hlediska její kvality. Nároky na vypouštěnou vodu (tzv. limity) se liší dle velikosti čistírny a podle toho, jestli vyčištěnou vodu vypouštíme do vsaku nebo do povrchových vod (potok, rybník apod.). Základní limity pro vypouštění jsou stanoveny v nařízeních vlády (vsakování / povrchové vody) a v případě vyšších požadavků na ochranu vody mohou být vodoprávním úřadem zpřísněny. Nemohou být však přísnější než limity pro tzv. nejlepší dostupné technologie (BAT). No, a dobrou zprávou je, že naše kořenové čistírny jsou schopné plnit i tyto přísnější limity.
Jak je to tedy s tím zákazem kořenovky
Z výše uvedeného je snad už jasné, že s tím zákazem kořenové čistíčky to asi nebude tak horké. A také není. Úřad Vám totiž nemůže zakázat specificky kořenovou čistírnu. Pouze jsou některé situace, kdy v daném místě nelze postavit prostě žádnou domovní čistírnu. Proto se nikdy neptejte úřadu, jestli Vám povolí kořenovou čistírnu, ptejte se obecně. Dotaz na úřad může znít nějak takto:
Máme záměr vybudovat čistírnu odpadních vod pro náš dům. Záměr se nachází v katastru "Dolní Lhota", p. č. 1/1. Je možné na daném místě povolit domovní čistírnu a co k tomu budeme potřebovat?